BATTLE OF THE GREAT LAKES XI
Bench Press Meet Results  
Saturday, March 29th, 2008  
WOMEN
WT. DIVISION PLACE LIFTER CITY STATE AGE BP1 BP2 BP3 TOTAL
148 Raw 1 Stephanie David Parma Ohio 23 -120 120 125 125
181 Masters 1 1 Pam Hoffman Berea Ohio 46 165 175 -190 175
Novice 1 Pam Hoffman Berea Ohio 46 165 175 -190 175
Raw 1 Pam Hoffman Berea Ohio 46 165 175 -190 175
MEN
WT. DIVISION PLACE LIFTER CITY STATE AGE BP1 BP2 BP3 TOTAL
123 Teen 16-17 1 James Linden Greensburg PA 16 170 -205 -225 170
132 Masters 1 1 Jay Helms Findlay Ohio 43 -280 280 -300 280
Masters 1 2 Dr. Fred Marquinez Hudson Ohio 47 240 245 -255 245
Raw 1 Dr. Fred Marquinez Hudson Ohio 47 240 245 -255 245
148 Open 1 Joe Smith Findlay Ohio 31 450 -480 -480 450
Masters 1 1 Joe Scribner Toledo Ohio 48 270 -295 -295 270
165 Novice 1 Daniel Van Slyke Conneaut Ohio 31 -275 -275 -275 Out
Open 1 Daniel Van Slyke Conneaut Ohio 31 -275 -275 -275 Out
Masters 3 1 Drew Lindsley Avon Lake Ohio 67 -235 -235 Pass Out
181 Raw 1 Joe Derov Brook Park Ohio 26 -275 275 300 300
Novice DNP Frank White Conneaut Ohio 32 -250 -250 -250 Out
198 Open 1 Tim Stroshine Findlay Ohio 520 -530 530 530
Masters 1 1 John Wrabel Seven Hills Ohio 43 380 400 -420 400
Novice 1 Elijah Santiago Toledo Ohio 18 -290 290 -345 290
Raw 1 Elijah Santiago Toledo Ohio 18 -290 290 -345 290
Teen 18-19 1 Elijah Santiago Toledo Ohio 18 -290 290 -345 290
Teen 16-17 1 John Deering Chagrin Falls Ohio 17 -245 265 -305 265
Masters 1 DNP Tracy Wyler West Lafayette Ohio 48 -375 -405 Pass Out
220 Masters 1 1 Michael Landino Middleburg Hts. Ohio 40 570 -600 600 600
Open 1 Michael Landino Middleburg Hts. Ohio 40 570 -600 600 600
Open 2 Greg Saultz Lorain Ohio 38 440 -460 -470 440
Masters 1 2 John Hare Cincinnati Ohio 47 405 435 -455 435
Open 3 John Hare Cincinnati Ohio 47 405 435 -455 435
242 Masters 2 1 Pat Cannon Seven Hills Ohio 51 470 -505 -510 470
Open 1 Pat Cannon Seven Hills Ohio 51 470 -505 -510 470
Novice 1 Nick Tortorici Columbia Station Ohio 21 350 370 -385 370
Raw 1 Eric Mahl Olmsted Falls Ohio 24 365 -380 -380 365
275 Open 1 Pete Andrich Crown Point Indiana 37 430 475 500 500
Raw 1 Matt Hibsman Brook Park Ohio 24 -420 435 -460 435
Raw 2 Joseph Behari Jr. Faifield Ohio 39 420 435 -450 435
Open 2 Rob Falkowski Avon  Ohio 32 380 -400 400 400
SHW Teen 16-17 1 Tyler Staker Portsmouth Ohio 17 400 -465 -465 400
Open 1 Eirc Depenbrok N. Ridgeville Ohio 30 350 -400 -400 350
Masters 3 DNP Terry Wallick Mentor Ohio 64 -200 Pass Pass Out
Raw DNP Terry Wallick Mentor Ohio 64 -200 Pass Pass Out
BEST LIFTER AWARDS
Michael Landino - Bench Press
BENCH REP CONTEST
Jeff Davis 165lbs. - 31 Reps
Bernie Tatulski 65lbs. - 29 Reps
Dale Sledge 240lbs. - 26 Reps
Brandon Davis 130lbs. - 26 Reps
Joe Scribner 145lbs. - 25 Reps
James Linden 100lbs. - 23 Reps
Nathan Bartel 255lbs. - 6 Reps