THE BATTLE OF THE GREAT LAKES XIII
Saturday, March 27, 2010
(All Results In Lbs.)
FULL MEET
SQ     BP     DL     TOT
WT PL LIFTER CITY, STATE DIV Age 1st 2nd 3rd 1st 2nd 3rd 1st 2nd 3rd Lbs.
WOMEN
114 DNP Debra Ustar Brunswick, Oh. R-M3 54 125 135 140   95 100 100   210 225 235   OUT
                                     
123 1st Lee Ann Hilliard Steubenville, Oh. M1 44 135 155 175   95 100 -   240 250 250   515
                                     
132 1st Nicole Fressie Toledo, Oh. R-T3 18 165 180 205   105 115 120   175 195 215   510
  1st Becky Singel Demotte, In. R-M2 45 125 125 125   85 110 120   170 225 245   480
                                     
148 1st Sydney Winnenberg Springfield, Oh. T3 18 135 155 200   100 110 125   235 250 265   575
  1st Lois Hummer Chesterlann, Oh. R-M9 83 95 100 105   60 65 70   185 190 195   365
                                     
198+ 1st Jerriann Doll Huber Hts, Oh. R-O 41 185 215 235   205 205 205   315 345 375   785
  1st Elizabeth Buza Willowick, Oh. COLL 22 225 245 255   115 135 150   275 - -   665
MEN
132 1st Phil Drenik Springfield, Oh. M3 53 350 370 385   200 215 215   395 415 415   965
  1st Michael Huebner Mayfield Hts, Oh. T2 17 225 245 295   190 205 210   275 340 355   790
                                     
148 1st Dustin A. Craigo Elkhart, In. R-O 28 350 365 380   215 225 235   400 420 435   1030
  1st Chris Gioitta Highland Hts, Oh. T3 18 205 245 315   255 275 275   375 405 460   925
                                     
165 1st Brad Olson Xenin, Oh. M2 47 405 455 455   300 300 325   405 455 455   1210
  1st Dan Ruszkiewicz Garfield Hts, Oh. COLL 22 315 345 400   225 225 235   315 420 430   1065
  1st Doug Beringer Montville, Oh. R-N 24 310 335 350   225 240 245   420 450 475   1050
  1st J.P Pocock Mansfield, Oh R-O 29 275 305 330   235 250 250   400 435 460   1025
  1st Bob Barreca East Amherst, NY. R-M3 54 280 280 300   135 200 220   325 365 400   920
  DNP Joshua Schwind Toledo, Oh. R-O 23 420 440 470   285 305 305   530 565 585   OUT
                                     
181 1st Francis Kozub Brockport, NY. M2 46 440 500 510   315 335 345   455 500 530   1335
  1st Justin Caputo Lorain, Oh. R-O 32 450 475 490   235 245 250   500 520 520   1235
  1st Andrew Szsam Granger, IN. R-T3 19 350 350 390   215 245 245   450 500 515   1120
  1st Thomas Mazzotta Springboro, Oh. R-M1 42 225 275 315   155 205 225   350 400 400   880
                                     
198 1st David Polis Poland,Oh. O 46 540 565 580   350 370 380   520 550 -   1465
  1st David Polis Poland,Oh. M2 46 540 565 580   350 370 380   520 550 -   1465
  2nd Andrew Insley Findlay, Oh. O 31 520 555 555   315 335 365   540 560 600   1395
  1st Brian Godsen Youngstown, Oh. R-O 25 435 470 505   295 315 335   505 545 585   1330
  1st Douglas Nelson Maumee, Oh. R-N 22 365 395 415   255 265 265   475 500 550   1220
  1st Douglas Nelson Maumee, Oh. R-JR 22 365 395 415   255 265 265   475 500 550   1220
  1st Jesse Kozub Brockport, NY. T2 ? 425 460 460   270 285 285   420 455 470   1215
  DNP Mike Cantu Parma, Oh. O 20 565 600 600   350 365 365   510 540 570   OUT
  DNP Brandon Hetrick Perrysburg, Oh. R-O 25 410 410 410   335 350 350   455 485 500   OUT
                                     
220 1st John Hare Cincinnati, Oh. M2 49 560 620 650   450 510 530   520 550 600   1750
  1st John Hare Cincinnati, Oh. O 49 560 620 650   450 510 530   520 550 600   1750
  1st Bruce Mason Warwich, NY. COLL 20 475 475 500   345 365 385   500 550 575   1435
  1st Michael Devore Fort Wayne, In. R-COLL 19 450 475 475   280 300 300   550 580 600   1335
  1st Michael Devore Fort Wayne, In. R-T3 19 450 475 475   280 300 300   550 580 600   1335
  1st Ben Hartman Stow, Oh. R-O 27 425 445 465   325 345 365   525 545 545   1315
  2nd Paul Bersticker Toledo, Oh. R-O 33 320 340 350   320 340 350   430 470 485   1175
  3rd Jason Stock Auburn, Mi. R-O 33 315 345 385   275 295 295   455 485 -   1095
  1st Louie Petrocci Palaskii, NY. R-JR 20 365 395 415   240 260 260   380 410 420   1075
  2nd Louie Petrocci Palaskii, NY. R-COLL 20 365 395 415   240 260 260   380 410 420   1075
  4th Christopher Elko Chardon, Oh. R-O 27 320 320 350   275 300 325   365 390 420   1070
  1st Dennis Gressock Akron, Oh. M5 61 225 275 300   200 225 225   230 270 300   725
  DNP Brian Lelli Rochester, NY R-O 26 405 435 435   275 300 310   435 480 510   OUT
                                     
242 1st Dustin Smith Sandusky, Oh. JR. 23 670 710 710   420 430 430   530 535 585   1620
  1st Ralph Brown Jr. Arcadia, Oh. M4 58 550 600 620   320 430 480   500 540 550   1580
  1st Mark Wynn Maple Hts, Oh. M1 43 500 530 560   380 390 410   500 520 535   1460
  1st Mike Fleeman Mayfield Hts, Oh. R-T3 19 475 485 500   315 325 340   455 475 485   1285
  1st Scott Fressie Toledo, Oh. R-M1 40 500 500 500   300 315 330   450 500 550   OUT
  1st Scott Fressie Toledo, Oh. R-O 40 500 500 500   300 315 330   450 500 550   OUT
                                     
275 1st Shane Newark Amherst, Oh. O 31 705 735 755   590 610 625   575 605 630   1975
  1st Rob Falkowski Avon, Oh. R-O 34 275 315 330   275 300 335   300 330 380   1010
                                     
SHW 1st Gary Bess Wooster, Oh. R-O 38 500 550 575   405 425 425   600 635 670   1650
  1st Franklin D. Read West Salem, Oh. R-COLL 21 450 490 520   280 315 355   385 445 485   1250
Best Lifters:  
Lee Ann Hilliard - Women's Full Meet
John Hare - Men's Lt. Wt. Full Meet
Shane Newark - Men's Hwt. Full Meet
Gary Bess - Raw Full Meet